Psikolog Serpil Endirlik | Gottman Çift Terapisi

Gottman Çift Terapisi

Gottman Çift Terapisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Gottman çift terapisi araştırmaya dayalı bir terapi yöntemidir.John Gottman’ın 1970’de başlattığı ve günümüzde devam eden araştırmalara dayandırılmaktadır.Gottman çift terapi yöntemi ilişkiler ve çiftler konusunda en etkin ve kapsamlı terapi yöntemidir.Aynı zamanda ilişki danışmanlığı olarakda adlandırılmaktadır.Gottman çift terapisinde, terapist çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımalarını ve birlikte geçirdikleri süreçlerde sağlıklı problem çözme ve olaylara bakış açılarını daha sağlıklı olması için beceriler geliştirmelerini sağlar.

Terapiler mutsuz evlilikler, çıkmaza girmiş veya sürekli belirli konu-konular üzerinden sorun yaşayan çiftler için uygulanabildiği gibi, çiftler içerisinde tek taraflı oluşan problemleride ele alabilmektedir.

Terapist, ilk birkaç seansta her iki partnerle birlikte veya bireysel olarka görüşebilir.Bu birlikte ve bireysel görüşmeler ierleyen süreçte çift’in terapistin rehberliğinde hedefleri ve terapi planları değişiklik gösterebilir.

Birlikte bir geçmişi olan herhangi bir çift ilişki danışmanlığından yararlanabileceği gibi duygusal bağları güçlendirmek, ilişki dinamiklerini öğrenmek, bağlarını güçlendirmek gibi kabiliyetleri edinirler.Terapi süresince ve sonucunda kaydedilen ilerleme ve süreçler ışığında çiftler birlikte kalmayı ve çözüme odaklı olmayı tercih edebildikleri gibi olumlu bazen de birbirleri için uygun olmayan bir ilişki içerisinde olduklarını düşünüp dostane bir şekilde ayrılmak gibi olumsuz görünen aslında bireysel olarak onlar için daha iyi olduklarını düşündükleri bir sonuca ulaşılabilir.

Süreç ilerledikçe danışanlar daha iyi iletişim kurabilir ve daha iyi bir dinleyici haline gelebilmektedir.Ayrıca çiftler’in birbirlerini desteklemeyide terapi sürecinde öğrenebildikleri gibi çiftler arasında çatışmalar yaşanmasıda olağandır.Danışman tüm bu süreçlerde tarafsız kalacak ve kesinlikle taraf tutmaktan kaçınacaktır.Evlilik danışmanlıkları ilişki danışmanlıklarına göre daha kısa sürebilmektedir.Fakat her iki durumda da süreci çiftlerin bireysel olarak sürece duyduğu ilgi ve hedefleri doğrultusunda değişiklik gösterir.

Gottman Çift Terapi Genel Konuları;

İlişkide adaptasyon sorunları
• İlişki içerisindeki Çatışmalar
•Kavgalar, kıskançlıklar, geçimsizlikler
• Güven problemi
• Aldatma
• Boşanma veya ayrılık
• Evlilik öncesinde yaşanan kaygı ve endişeler
• Doğum sonrası adaptasyon sorunları
• Çocuk sahibi olma kararı
• Mutsuz evlilikler
• Maddi problemler
• Yakınlık Problemleri
• İletişim problemleri
Ne Zaman Çift Danışmanlığı Alınmalıdır?
• Partnerler arasında güç mücadeleri
• İletişim sorunları ve çatışma
• Öfke-Stres yaratan durumlar veya sorunları
• Cinsel sorunlar
• Mali sorunlar
• Çocuk sahibi olma, çocuk yetiştirme konusunda farklı tutumlar
• Önemli yaşamsal değişiklikler
• Çeşitli bağımlılıklar olarak sıralanabilir.

Tüm bunların yanısıra birçok ilişkide ilişki süresince uzun yıllar göz ardı edilen problemler ve anlaşmazlıklar olsa dahi çiftler, çift terapisi almayı düşünmez.Bu tarz gecikmeler sorunların üstesinden gelmeyi zorlaştırmakta ve destek alınmadığı sürece artarak devam edebilmektedir.

Sağlıklı bir ilişki içerisinde olan çiftlerde aralarındaki ikişkiyi güçlendirmek ve yeni duygusal bağlar kurmak içinde çift terapisi isteyebilmektedirler.

Ayrılmaya karar vermiş çiftler ilişkilerini saygı çerevesinde sonlandırmak istediklerinde çift terapisine başvurabilmektedirler.
Evlilik öncesi nişanlı olan veya henüz resmi bir birlikteliğe dönüşmemiş ilişki içerisinde bulunan çiftlerde çift terapisi ile ne kadar uyumlu olduklarını görmek, ortak fikirleri veya fikir ayrılıklarını, endişe duydukları konuları birbirleriyle paylaşıp keşfetmeleri için faydalı olabilmektedir.

Gottman Çift Terapisi Süreci;

Süreç çift veya bireysel olarak patnerler ile görüşülüp bazı değerlendirme araçları yardımı ile başlar.Partnerlerin herzaman ilk seansa birlikte katılmaları beklenir.Terapi sürecinde edinilen değerlendirmeler ve sonuçları doğrultusunda seanslarla çift halinde veya seans sayısı partnerden partnere değişebileceği gibi bireysel olarakta ele alınabilir.

İlk seansta ilişki dinamikleri anlaşılmaya çalışılırken, bireysel seanslarda kişilerin kendi bakış açıları, dinamikleri, hedefleri çocuklukları, psikolojik durumları ve eski ilişkileri hakkında değerlendirmeler yapılır.

Gottman çift terapisi içeriğinde bulunan değerlendirme sürecinin son aşamada partnerlerin ortalama 30-35 sayfalık bir değerlendirme testine tabi tutularak, terapistin geri bildirimler ve tedavi süreci planlama aşamaları için bir sonraki randevuya daveti ile başlayacaktır.

Terapi seansları tamamlandıktan sonra çiftlere başta 6-12 ay daha sonra 18 ay ve sonuncu kez 2 yıl gibi aralıklarla ulaşılarak ilişkinin devam eden süreci hakkında bilgi almak ve değerlendirmek için görüşmeler yapılır.Bu geri dönüşler ise danışanların daha önce ilişkilerinde işlevsiz veya sorun yaratan olguların geri dönme olasılığının ciddi ölçüde azalttığını göstermektedir.

Gottman çift terapisi sürecinin ne kadar süreceği yine danışan çiftler tarafından merak edilen bir konudur.Terapi süreci başlangıçta belirlenen terapi hedefleri ve devam eden seanslar doğrultusunda ortaya çıkan yeni hedefler veya sorunlar ile değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sürecin en sağlıklı şekilde işeyebilmesini sağlamak için terapistler tarafından belli aralıklarla seanslarda değerlendirmeler yapılmaktadır.Bu değerlendirmeler  terapi sürecinin gidişatını kontrol altına almakla kalmaz, aynı zamanda terapisti ve çifti terapi gidişatı durumunda güncel ilerlemeleri görmelerini sağlar.Böylece çiftler terapi süreçlerinde ne kadar ilerlediklerinide güncel bir şekilde seanslar arasında öğrenebilmektedir.

Çiftlerin problemleri genelde alışıla gelmiş ve benzer olsada her patnerin olduğu gibi ilişkilerinde dinamikleri birbirinden oldukça farklıdır.İlişkinin dinamiklerinin iyi takip edilip ilişkiyi zedeleyebilecek veya partnerleri birbirinden uzaklaştırabilecek süreçlerden kaçınmak oldukça önemlidir.Tüm bu yaklaşımlarla terapi sürecinin ilk seanslardan kestirilmesi mümkün değildir.Çiftlerin hem birbirleri ile hem de terapistleri ile aralarında bulunan işbirliği ve kuvvetli ilişki sürecin daha akıcı ve hızlı ilerlemesi için oldukça önemlidir.

Gottman çift terapisi hakkında en çok merak edilenler şu şekilde sıralanabilir;

Online ilişki danışmanlığı almalımıyım terapi süreci nasıl işler?

Online ilişki danışmanlığı da diğer pek çok terapi süreci gibi işler, bireylerin deneyimlerini anlamlandırmalarına ayrdımcı olur ve yeni bakış açıları kazanmalarını sağlar.

Partnerim terapi almak istemiyor veya devam eden seansalara katılmak istemiyor?

Bu durum oldukça yaygın görülse de evet, danışanlar bireysel olarak da terapi alabilir ve seanslarına devam edebilirler.Yinede ilişki içerisinde bulunan çiftlerin sürece aynı özen ve emeği göstermeleri ve terapiyi birlikte sürdürmeleri oldukça önemlidir.

Son Eklenen Blog Yazılarıtest