Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak - Uzman Psikolog Serpil Endirlik

4c42428ce2c67bae8a22759504f3dc0e.svg

Ben kendimle yarışıyorum, en büyük rakibim dünkü halim...Evet birçok insanın inancına göre bu düşünceler sağlıklı olanlar; ama hayat bir yerde bizi bazen “bende ne eksik, neden başkasını tercih etti, benden hangi yönleri daha iyi, onun gibi olmalıyım, başkalarının yaptıkları daha doğru” ve bunlar gibi çeşitli çeşitli düşüncelerle boğuşurken bulmamıza sebep oluyor.

Peki merak ettiniz mi hiç neden karşılaştırıyoruz kendimizi, kimle karşılaştırıyoruz?

Bazen aldatıldığımızda, bazen yalnız hissettiğimizde, bazense kendimizi yetersiz gördüğümüzde karşılaştırmalarımızı daha da arttırıyoruz. Bir süre sonra kendi değerimizi o karşılaştırmalarla belirliyoruz.Değersizim, bende eksiklikler var, şunu değiştirmeliyim, sevilmeye değmem veya estetik mi yaptırsam düşünceleri sarıyor dört bir yanı.Bitecek mi peki sizce?Zihnimize aldığımız bu düşünceler giderek artmayacak mı, daha da değer kazanmayacak mı düşündükçe, ona zaman ayırdıkça büyük bir dağ haline gelmeyecek mi?

Ve bu sebeplerle, o kıyaslamalar içinde boğulmaya devam etmeyecek miyiz?

Bu durumlarda ne yapabiliriz?

Yapabileceğimiz en güzel şey kanıt toplamak olacaktır.Gerçekten bir eksik var mı bizde? Ya da kime göre eksik, bunu bize söyleyen kimse oldu mu? Takdir etmenin öneminden bahsetmiştim geçenlerde bir paylaşımımda.Kendinizi takdir etmeyi ihmal etmeyin, neler yaptığınızı, neler başardığınızı hatırlatın kendinize.Karşılaştırma yaptıkça özgüveni düşmeye başlıyor insanın, içe çekiliyor, yaptıklarının doğruluğundan veya geçerliliğinden daha fazla onay alma ihtiyacı duymaya başlıyor ve en önemlisi üzülüyor diğer yandan da öfkelenebiliyorken.Kendinizi başkalarıyla karşılarken bulduğunuzda sorun:Önceden niye kıyaslamıyordum kendimi? Ne değişti? Bu değişiklik bende hangi düşünceleri uyandırdı? Peki bunları düşünürken ne hissettim? Kendinize daha az yüklenmeniz gerektiğini görmek için bir fırsat olabileceğine inanıyorum bu soruların.Ek olarak, kendinizi başkalarıyla karşılaştırdınız zamanlarda küçük küçük notlar alın (kolay olacaksa telefonunuza da olabilir). Bir süre sonra ne kadar çok karşılaştırdığımızda ve buna ne kadar zaman harcadığınızı görmek için iyi bir fırsat olabilir. Bunu yaparken duygu durumunuza da not verebilirsiniz, 10 üzerinden şu an ki modunuza kaç puan verirsiniz gibi?Alışkanlıklarımız değişmesi güç olsa da bu tarz minik ödevlerin uzun vadede çok işe yaradığı bilinmektedir.Kendinizi yargılarken ve değiştirmek istediğiniz bir şey olduğunda; ulaşılabilir hedefler belirlemeye çalışalım.

Klinik Psikolog Serpil Endirlik

 

“Yüzleşmen gereken engel kendinsin, yerini seçmesi gereken sensin; nereye gitmek istediğini, ne kadar gelişmek istediğini, hangi gerçeği bulmak istediğini kendin seçmelisin.” - Edgar Guest

Son Eklenen Blog Yazısı