İletişim ve İlişkiler - Uzman Psikolog Serpil Endirlik

3a518d32e93d546c38f56ee57ccc3c7a.svg

Anlaşılmak ve karşımızdakini anlamak… Çoğu zaman böyle olmaz mı anlaşmak?

Kendini özgürce ifade edebilmenin hala lüks bir ayrıcalık olarak kabul edildiği zihinlerde; ifade edilmeyen konular, duygular, düşünceler bir süre sonra sorun çıkarmayacağı öngörülen bir yanar dağ gibi sessizce patlayacağı güne hazırlanıyor belki de.

Ne hissediyoruz, ne yaşıyoruz, olayları nasıl yorumluyoruz, aklımızdan hangi düşünceler geçiyor, neye sinirleniyoruz, bir tartışma esnasında bizi ne tetikliyor veya ne sakinleştiriyor?
İletişim kurmanın önemi yapılan birçok araştırma ile desteklenmiştir. İletişim bir beceri olarak geliştirilebilen, ilişki kurduğumuz kişilere göre şekillenebilen ve kendimi anlaşılmış hissetmemizde en büyük yardımcı araçtır.

Yalnızca romantik ilişkilerde değil, kurduğumuz her ilişkide iletişim kurmak çok önemlidir.

Ek olarak cinsel yaşantıları ile ilgili iletişim kurmanın cinsel doyum açısından olumlu etkileri araştırmalar ile desteklenmektedir.

Gottman araştırmaları iletişim kurarken Mahşerin Dört Atlısı olarak tanımladıkları: savunma, eleştiri, aşağılama ve duvar örme davranışından kaçınan çiftlerin ilişkilerinde çok daha mutlu olduklarını ve tartışmalarını yönetme konusunda daha güçlü olduklarını bildirmişlerdir.

Mahşerin Dört Atlısını bloglarım arasında bulabilirsiniz.


Herkese sağlıklı ve bol sohbetli günler dilerim.

 

Son Eklenen Blog Yazısı